Příběhy

Zuzanka

Zuzanka

Zuzanka se narodila v říjnu 2012 jako od pohledu zdravé a krásné dítě. Nicméně neustále plakala, propínala se, špatně sála a skoro nespala, což nás vedlo ke cvičení Vojtovy metody od tří týdnů věku a návštěvám neurologa, kde byla Zuzanka sledována pro zvýšenou dráždivost. V sedmi měsících byla nakonec Zuzance diagnostikována epilepsie, která ji trápila nejspíš od narození a měla na svědomí zástavu vývoje. Podstoupila kortikoidovou kúru, která zabrala na necelý měsíc, pak se epileptické záchvaty, nyní již viditelné, vrátily.

 V současné době je epilepsie částečně pod kontrolou, Zuzanka užívá kombinaci několika antiepileptik a léky na zklidnění autoagresivity, která je způsobená svalovým napětím. V necelém roce to začalo vypadat, že se Zuzanky vývoj konečně nastartoval, měli jsme radost, že si konečně chytá ručičky a těšili se, že brzy začne uchopovat předměty. Po prvních narozeninách však ošetřující neuroložka znejistěla a prvně zazněla slova „Rettův syndrom“, což je vzácné vrozené neurologické onemocnění vázané na X chromosom. Postihuje především dívky, u kterých způsobuje těžké kombinované postižení. Zuzanka podstoupila veškerá možná genetická vyšetření včetně dvou magnetických rezonancí a lumbální punkce, ale jak se u malého procenta dívek stává, geneticky se doposud diagnózu definitivně potvrdit nepodařilo; Rettův syndrom má diagnostikovaný pouze klinicky.

 Zuzanka je veselá a aktivní holčička, má ráda hudbu, vodu, vycházky, houpačku, světýlka a nyní začíná objevovat chutě a vůně. V pěti letech je na úrovni asi půlročního miminka, dokáže se otočit na bříško i záda a moc by chtěla sedět. I když to zatím nedokáže, je na ní vidět velké odhodlání a touha, která je motorem nejen pro ni. S pomocí kombinace různých rehabilitačních cvičení, pomůcek především se Zuzanky odhodláním to jistě půjde. 

  Zuzance pořídíme rehabilitační polohovací kočárek Kimba Spring. Zuzanka